Vajinada Kaşıntı

Vajinada Kaşıntı

Vajinada Kaşıntı kadınlarda belirli aralıklarla oluşabilen bir sorundur.

Genellikle allerjik veya mantar sebeplidir. Tabiki düşük bir oran da olsa daha büyük sorunların habercisi olabilir.

Parfümlü pedlerin kullanılması veya genital bölgeye deodorant benzeri spreylerin sıkılması, allerjik bir kaşıntının tetikleyicisi olabilir.

Dış genital bölge kaşıntısı ile vajina haznesi yani vajina içinin kaşıntısını ayırmak gerekir. Her iki bölgede de aynı türden kaşıntılar olabilir, ama dış genital bölge ile vajina içerisindeki kaşıntı birbirlerinden alakasız sorunlar da olabilir.

HPV virüsüne bağlı bir kondilom yani genital siğil olabileceği gibi, vajina içerisinde ciddi bir enfeksiyonun başlangıcı da olabilir.

En tehlikesiz kadın hastalıklarından biri olan candida ataklarında yani vajinadaki mantar hastalığında bile, önlem alınmaz ve tedavi edilmez ise, birçok tehlikeli vajinal hastalığa zemin hazırlayabileceği asla unutulmamalıdır.

Vajinal kaşıntılar için, piyasada, internette ve özellikle aktarlarda şifalı bitkiler şeklinde birçok tedavi yöntemi gibi gösterilen madde bulunur.

Bu konuda bilimsel olarak kanıtlanmamış veya yeterli bilgisi olmayan kimseden bu tip bir krem, jel veya bitkisel bir karışımı kullanmamanızı öneririz.

Bu durumda ilk yapmanız gereken, öncelikle jinekoloğunuza daışmak olmalıdır. Bir jinekoloğunuz yok ise, mutlaka bu konu ile ilgili bir jinekolog randevusu alarak muayene olmalısınız.

Genç kadınlarda, daha önce cinsel aktiviteleri olmasa dahi bu konu ile ilgili bir jinekoloğa giderek muayene olabilirler. Bu tip muayeneler hymen yani kızlık zarına asla zarar vermez.

Vajinada Kaşıntı Tedavisi


Vajinada Kaşıntı Tedavisi


Vajinadaki kaşıntılar, gerçekten rahatsız edici ve bazen kadınların hastanelerin acillerine başvurabilecekleri kadar sıkıntılı olabilmektedir.

Bu tip durumlarda jinekologlar genellikle, sorunu anlamak için, akıntı kontrolü yaparlar ve dış genital bölge ile vajina haznesini gözlemlerler.

Cinsel aktivitesi olan kadınlarda, vajinal kaşıntıları hızlı bir şekilde yok etmek için özel antiseptik solüsyonlar ile vajina içi yıkanır.

Bu yıkama yani vajinal lavaj, kesinlikle doktor tarafından uygulanmalıdır. Bunun nedeni antiseptik ile yıkanan vajina içi işe yarayan bakterilerin, yani kadın vajinasında büyük öneme sahip laktobasil adlı bakterilerin büyük ölçüde yok olmasına neden olacaktır.

Doktorunuz gerekli gördüğü durumda, vajinal haznenizin doğal korunma ihtiyacını (laktobasil bakterilerinin mantara karşı koruyucu özelliği vardır) sağlamak için gerekli laktobasil takviyesini yaparak, vajina florasının bozulmamasını sağlayacaktır.

Jinekoloğunuz, acil kaşıntınızın giderilmesinin haricinde, farklı bir enfeksiyon olup olmadığının anlaşılması için, vajinal kültür testi yapacaktır, yani akıntı örneğinin de pamuklu bir kültür çubuğu ile vajina haznenize sürerek alınması ve incelenmesi .

Vajinada kaşıntı tedavisi için büyük ihtimalle hekiminiz antifungal yani mantara karşı bir ilaç veya antihistaminik yani allerjiye karşı bir ilaç vererek sorununuzu çözmüş olacaktır.

Bu tip vajinada kaşıntı veya vajinada yanma gibi sorunların, bir sene içerisinde 2 kereden daha fazla tekrarlaması durumlarında, kronikleşmemesi için ozon terapi ve otohemoterapi, tedavi uygulamalarını önermekteyiz.

Kadın Sağlığı Sayfasına DönAna Sayfaya Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect