Perinoplasti Doğum İzleri Estetiği

Perinoplasti Doğum İzleri İçin Estetik

Öncelikle perine alanını tanıyalım ;
Perine alanı, vajinanın alt kısmı ile anüs arasındaki bölgeye verilen isimdir.

1.4 -1.6 Kg lık normal boyutlarda bir bebeğin normal vaginal yolla doğmasından sonra vaginanın geniş ve yıpranmış olması gayet doğaldır.

Doğum aşamasında çok fazla gerilen pelvis taban kaslarının gevşemesi bu duruma sebep olur.

Doğum sayısı fazlalaştıkça pelvis kasların tonusu daha da azalacak ve vagina genişliği ve sarkması artacaktır.

Vajinada bollaşma (genişleme) ve deformasyon olması, cinsel ilişki sırasında partnerlerde gerginlik yaratmakla kalmaz, haz alma duygusunu doğrudan etkileyerek, eşlerin orgazm olmasını geciktirir veya olamamalarıgibi bir sorun ortaya çıkarabilir.

Kegel egzersizleri denilen pelvik taban kaslarının çalıştırılması, düzenli ve doktor kontrolünde yapılacak olursa. üretra, vagina ve anüs etrafındaki kasların tonusu yeniden restore olacaktır. Tabiki bunu bir daralma olarak düşünmemeniz gerekir.

İdrarı yapabilmeyi başlatan ve idrar yapılırken kasıldığı durumda, idrar çıkışını yani akışını ani şekilde durdurabilen kaslar, Kegel egzersizi esnasında çalıştırılması gerekli kaslardır.

Fakat bu işlem idrar çıkışı sırasında asla yapılmamalıdır, enfeksiyona neden olabilir. Dinlenirken bu kaslar çalıştırılabilir.

Kegel egzersiz çalışmaları, sadece pelvik kasları güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda idrar kaçırma sorunlarına da engel olabilir. Fakat bu kasların ve bölgenin durumuna göre değişebilir. Doğum gerçekleştikten ortalama altı hafta sonra cinsel aktivite başlayabilir.

Özellikle kadınların ilk doğumları sırasında perine bölgesi, (evde ve ebe doğumunda) kontrolsüz olarak anüse doğru yırtılması ile perinede düzensiz doğum yırtıkları oluşur.
Bazen doğum yırtığı çok şiddetli olabilir ve vajina haznesinin derinlerine kadar açılabilir.

Ama çoğu zaman doktor ile hastanede yapılan normal doğumda, özellikle ilk doğumlarda, doktor perine bölgesine, bir kesi yapar.

Bu kesiye epizyotomi denir.

Epizyotomi bilimsel olarak :
doğumun ikinci devresinde perinede bulbo kavernos kasa yapılan cerrahi bir insizyondur yani kesidir.

İlk normal doğumunu hastane şartlarında yapan kadınların % 92 sinde, epizyotomi uygulanır.

Epizyotomi Doğum Kesisi Nereye Yapılır

Normal doğum aşamasında yapılan epizyotomi sonrasında, hızlı bir şekilde epizyo kesisinin kapatılması kaynaklı izler oluşur.

Epizyotomi Skar Nedbe Dokusu_İzi.jpg

Bu izlere skar(kesi izi) veya nedbe de diyebiliriz.

Perinoplasti tam bu aşamada devreye giriyor. Doğum kaynaklı genişleme ve kalıcı izin rahatsızlık verdiği veya sorun yarattığı durumlarda yapılabilecek operasyon çeşididir.

Doğum kaynaklı, olanlar dışında, travmatik bir hasar almış perine bölgesinde veya genetik ( kalıtımsal ) olarak deforme ve sarkmış perine dokularında da uygulanabilecek bir operasyondur.Genital Estetik Sayfasına Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect