Pap Smear Testi

Pap Smear Testi


Smear testi kadın kanserleri içerisinde en riskli olanı, yani serviks kanseri açısından gerçekten çok önemli, tanı testlerinden bir tanesidir.

Smear testi kadın sağlığı açısından sadece bir test olarak düşünülmemelidir. Smear testi tam anlamıyla jinekolojik muayenenin bir parçası olarak bütünlük kazanabilir.

Pap smear testi kadınlar için, kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler nedeni ile ağrı ve acı verici bir test gibi algılanmıştır.

Bazen de smear testi serviks yani rahim ağzı (serviks) biyopsisi ile karıştırılmıştır.

Pap smear testi jinekolojik muayene sırasında, serviks yani rahim ağzından alınan sürüntü örneğinden ibarettir.

Asla ağrı ve acı vermez, cerrahi bir girişim değildir.Pap Smear Testi Nasıl Yapılır :Pap smear testi, hiçbir zaman tek başına bir sürüntü örneği alınmasından ibaret değildir.

Mutlaka uzman bir hekim muayenesi sırasında, gerekli inceleme sonrası alınmalıdır.

Doktorunuz serviks yani rahim ağzının durumunu gözlemleyerek, patalojik incelemeye gidecek örnek için ön bilgileri mutlaka belirtmelidir.

Pap smear örneği nasıl alınıyor :

Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz sürüntü örneği almak için kullanılan özel olarak hazırlanmış steril bir cubuğu, rahim ağzına sürerek, sürüntü örneğini alır.

Hastalar muayene sırasında farklı bir ağrı veya sancı hissetmezler.Yeni Sıvı Bazlı Pap Smear Testi LBC

Şişli Med her zaman, en son medikal teknolojileri ve yeni medikal teknikleri takip eder.

Eski klasik pap smear testine göre birçok avantaj sağlayan sıvı bazlı yeni nesil pap smear testi uygulamasına geçtik.

Peki Sıvı Bazlı Sitoloji (LBC) Nedir ? Nasıl Avantajlar Sağlar :

LBC yani sıvı bazlı örnekleme eski smear testi örneklemesine göre birçok ek avantajı bizlere sunar ve test doğruluğu daha fazladır:

 • eski klasik smear örneklemesinde, serviksten (rahim ağzı) ayrılan hücrelerden elde edilenlerin laboratuara ulaştırılması gerekirken, sıvı bazlı sitoloji (LBC) örneklemesinde kullanılan rimel tipi veya düz fırça tamamen laboratuara ulaştırıldığı için bütün hücreler incelenebilir, yetersiz örnek ihtimali neredeyse yoktur.

 • Sıvı bazlı smear de kan ve floral akıntılar gibi hücre artıklarını inceleme ortamından ayırabildiği için yetersiz ya da yanlış raporlama ihtimali neredeyse yoktur.
 • Smear sadece bir patolojik incelemeden ibarettir.

  Bunun anlamı oluşmuş, anormal hücreleri tespit edebilir. Henüz patalojiye dönüşmemiş yani oluşmamış ve risk yaratabilecek viral bir alarm veremez.

  İşin bu noktasında ileri tanı testleri yani DNA PCR testleri devreye girmektedir.

  Şişli Med olarak rutin smear testi aldığımız her hastada, "HPV DNA PCR" testi de yapmaktayız.

  Yeni DNA analiz teknikleri, artık Dünya'da yaygınlaşmakta ve ülkemiz kadınları da en iyi ve en son teknolojik sağlık hizmetlerini almayı hak etmektedir.

  Elimizde böyle önemli bir erken teşhis ve risk tanı imkanımız varken, bunu asla ikinci plana atamayız.

  HPV DNA PCR testi hakkında detaylı bilgiye ilgili sayfadan ulaşabilir bu ileri erken tanı testi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.  Pap Smear Alternatifi Yeni Testler

  Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect