Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası neler olur, nelere dikkat etmek gerekir :

Kürtaj sonrasında en çok merak edilen ve söylentilerden kaynaklı korkulan olay kanamalardır.

Kürtaj sonrasında normal kanamalar 2 şekilde olabilir.

Birincisi kürtaj sonrası 5-10 gün arası sürebilen hergün hijyenik pedinizde görebileceğiniz lekelenmeler.

İkinci tip kanama da 1 veya 2 gün aralıklarla, hafif kasık ağrısı arkasından başlayan, adet kanamasına benzeyen kanamalardır.

Tüm bu kanamalar normaldir, telaş ve korku duymanıza gerek yoktur.

Gerekli tüm kontrolleri, siz uyanmadan ultrason ve manuel olarak yapan hekiminiz, ciddi kanamalar yapacak bir sorun yaratmaz.

Kürtaj operasyonu sonrasında, ilk 2-3 saatlik dönemde sıvı ve az yağlı gıdalar tüketmeniz mide bulantısı oluşmaması anlamında önemlidir.

Bir sonraki adet yani menstrüel kanamnız ortalama 40 gün içerisinde olacaktır. Daha önce 30 veya 35 günde adet olsanız bile, gebelik nedeni ile hormonel döngü değişmiş olacağı için kanama zamanı da değişebilir bu çok normaldir endişe etmenize hiç gerek yoktur.

Kürtaj sonrasında duş alabilirsiniz, ancak 15 gün boyunca küvet veya havuza girmeyin. Bundaki amaç vajina (vagina) haznesine, suyla gelebilecek bakteriyel veya viral enfeksiyonları engellemektir.

Yaz ayları ise ve denize girmek isterseniz en erken süre 10 gündür. Bu durumda vajinal tampon kullanmanız gerekecektir, vajinal tampon kullanımınızda, tamponun vajina haznesinde kalma süresi maksimum 30 dakikadır, bu süreyi geçirmeyin ve tamponunuzu değiştirin. Arka arkaya 3 değişimden sonra mutlaka normal hijyenik ped e geçin ve 1 saat ara verin.

Cinsel ilişkiden en az 1 hafta uzak durun. 1 hafta sonrasında mutlaka partnerinizde kondom (prezervatif) olmalıdır. Bu süre 3 hafta kadar kondomla devam edebilir.

Kürtaj sonrasında sanıldığının aksine kadınlar çok hızlı gebe kalabilir. Bu nedenle korunma yönteminiz için mutlaka doktorunuzla konuşun.

Pek önermesek de kürtaj sonrası, ria (spiral) yani rahim içi araç uygulaması yapılabilir.

Kürtaj sonrası ile ilgili merak ettiklerinizi bizi arayarak sorabilirsiniz.Kürtaj Sayfasına Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect