Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj konusunun, kadınlar için huzursuz edici ve endişe verici olduğunu biliyoruz.

Kadınların istenmeyen gebelikleri ile ilgili kürtaj kararı almaları ve bu süreçteki merak ettikleri her şeyi sizlere anlatacağız.

Öncelikle, kürtaj kararını, kafanızda soru işareti olmayacak şekilde vermelisiniz.
Gerekirse partnerinize danışmalı ve onun düşüncelerini de dinlemelisiniz.

İsteğe bağlı olarak küretaj yaptırmak isteyen kadın için ilk adım hamile olduğundan şüphelendiği anda veya adet gecikmesi olduğunda, Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurarak hamile olup olmadığını öğrenmek, hamile ise gebeliğinin kaç haftalık olduğunu ultrasonografi ile kesinleştirmektir.

USG Ultrason Muayenesi

Küretaj müdahaleleri genelde hastanın koşulları uygun ise sedasyon anestezisi ile bazen de lokal anestezi ile yapılır. ( Biz hasta konforu açısından lokal anesteziye sıcak bakmıyoruz )

Lokal Anestezi İle Küretaj Yapılmamasına sıcak bakmama nedenimiz:

Her ne kadar lokal anestezi ilaçları kullanılsa da hastanın karın ve kasıklarında, ağrı eşiğine (Ağrı eşiği, kronik veya geçici rahatsızlıktan dolayı oluşan ağrının ,aynı derece rahatsızlığı olan hastalarda,ağrı duygusunun farklı şiddetlerde algılanması olarak da tanımlandırılır ) bağlı olarak az yada çok fazla olarak sancılı olmasıdır.

Eğer kan gurubunuzdaki Rh faktörünüz NEGATİF ise ve partnerinizin kan gurubundaki Rh faktörü POZİTİF veya partnerinizin kan gurubunu bilmiyorsanız. Hekiminizin size yazacağı Anti-D iğnesini müdahaleden sonraki ilk 72 saat içinde yaptırmanız, doğurmak istiyeceğiniz gebeliklerinizde oluşabilecek kan uyuşmazlığını engelliyecektir.

Gebeliğin sonlandırılmasında genelde uygulanan iki yöntem vardır.
En sık kullanılanı vakum aspirasyonu ile gebeliğin emilerek boşaltılmasıdır.
Daha nadir olarak kullanılanı ise küretaj kaşıkları ile kazıma yöntemidir.

Biz Otomatik vakum cihazı kullanmaktayız, işlem süresi manuel vakum cihazlarına göre % 70 kısalmaktadır .

Kürtaj a Hazırlanmak

Kürtaj yani gebeliğinizi sonlandırma kararı verdiğiniz zaman, nasıl bir süreç işleyecek ?

Gebeliğinizi Sonlandırmak için neler yapmanız gerekli, sizi ne bekliyor ?

Kürtaj Nasıl Olur

Öncelikle Kliniğimizi Arayıp randevunuzu alıyorsunuz Sekreterlerimiz veya Hemşirelerimiz Randevunuzu aldıktan sonra sizi ararlar ve operasyon için geleceğiniz gün, kliniğimize gelmeden önceki son 6 saat hiçbir katı ve son 4 saat sıvı gıda maddesi almamanızı size bildirirler.
Genel Anestezi Sedasyon kesinlikle son 6 saat içerisinde yemek yemiş veya sıvı almış bir hastaya uygulanmaz böyle bir durumda operasyon iptal edilir.

Kliniğimizde randevu saatinizden 15 dakika önce bulunmanız yeterlidir. Sekreterlerimiz sizi karşılayacak ve gerekli bilgileri sizden talep edeceklerdir. Operasyon sonunda siz uyanana kadar size eşlik edecek özel hemşireniz, sizi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktorunuzun odasına götürecek ve Doktor ile birebir görüşmenizi sağlayacaktır.

Doktorunuz size yapılacak operasyon ile ilgili gerekli detayları ve sizin merak ettiklerinizi anlatacak ardından gebelik haftası hesaplaması için ultrason muayenesine alacaktır.

Gebelik sonlandırmaya uygun haftalar içinde ise ( T.C Kanunlarına göre 10. gebelik haftasına kadar ), hazırlıkların yapılması için hemşireniz sizi operasyon için hazırlamaya başlayacaktır.

Hazırlık aşaması kolunuza yapılacak bir iğne ile sona erecektir ( iv kanül ile damar yolu açılması ).
Kolunuzdaki kanül gerekli testlerinizin yapılabilmesi için gereken kan örneğinin alınması ve size ilaç verilebilmesi için yeterlidir.

Kürtaj Anestezisi

Hemşireniz sizi operasyon odasında müdehaleye hazırlarken, sizi uyutacak olan anestezi uzmanı sizinle konuşacaktır.

Müdehale açık olan damar kanülünüzden verilecek bir ilaç ile başlar siz 10 saniye içinde derin bir uykuya dalmış olursunuz.

5-10 dakikalık operasyon sonucunda sizi müşahade ( dinlenme ve gözlem ) odasına almış oluruz siz 10 dakika içinde uyanırsınız, ve hatırladığınız tek şey anestezi uzmanının sizden istediği 10 a kadar sayarken kaldığınız sayı olur (4 veya 5 )

Ve operasyonunuz biter, gerekli son kontrolleriniz 20 dakika içinde yapılır ve uzman doktorunuz uygun gördüğü takdirde evinize gidebilirsiniz

Tecrübeli bir doktor, kürtaj sırasında ve sonrasında ultrason muayenesi yapar. Gebeliğin tamamen vakumlandığından emin olur. Bu nedenle genellikle çok yakın zamanlarda ek kontrollere ihtiyaç olmaz. Tabiki hasta isterse, istediği zaman kontrole gelebilir.Kürtaj Sayfasına Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect