Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Acil Önlemler Nelerdir

Korunmasız İlişki Sonrası Nasıl Önlemler Alınır

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Acil Önlemler Nelerdir

Korunmasız Cinsel İlişki Sonrası Acil Korunma ( Kontrasepsiyon )

Birçok kadının yaşadığı fakat tam olarak bilgi sahibi olmadığı bir konudur. Korunmasız yani ; doğum kontrolü yöntemlerinden herhangi birini kullanmadan planlanmamış cinsel aktivite yaşayan bir kadın, gebelik istemiyorsa gebelik riskiile karşı karşıya kalır.

Günümüzde bu durumlar için yeni bir buluş gibi sunulan ertesi gün hapları, tahmin edildiği kadar etkili olmaz. Ertesi gün hapları yeni bir ilaçmış gibi lanse edilse de, aslında kadın doğum uzmanlarının acil kontrasepsiyonda, daha önce de kullandığı günlük doğum kontrol haplarının ve farklı hormon ilaçlarının değişik dozlarda kullandırmasıdır.

Sistemik hormonel ilaçların oluşabilecek gebeliği tek başına önleme yüzdeleri bahsedildiği kadar yüksek değildir. Acil korunma yöntemleri içerisinde, kadınların doktora gitmeden yapabilecekleri sadece ertesi gün hapları kullanmaktır.

Cinsel ilişki sonrası acil korunma yöntemleri tabiki bu ertesi gün hapları ile sınırlı değildir. Gebe kalmamak sizin için önemli ise daha ciddi önlemler almanız gerekir. Bu durumda en iyi çözüm doktorunuza danışmak olacaktır.

Cinsel ilişki sonrası acil olarak önlem almak istiyorsanız ve gebelik oluşumunu tamamen ekarte etmek istiyorsanız, doktorunuz size gebeliğin oluşmamasını kesin olarak sağlayabilir. Korunmasız ilişki sonrası yapılması gerekenler için zaman çok önemlidir. Bu nedenle korunmasız ilişki sonrası gebeliğin oluşmaması için, acil olaak doktorunuz ile görüşün.

Doktorunuz, gebeliğin oluşmaması için yapılabilecek tüm yöntemleri size anlatarak uygun olanları uygulayacaktır. Doktorunuzun size sunacağı yöntemler, kadınların bir uzman yardımı olmadan uygulayabilecekleri şeyler değildir.Bunlara örnek vermek gerekirse :

■ Spermisit lavaj :
Vaginal haznenin ve serviks ( rahim ağzı ) çevresinin spermisit solüsyonlar hazırlanarak temizlenmesi .

■ Ria Kullanımı:
Özellikle belirli bir süre geçirilmiş ise, gebeliğin oluşma ihtimalini tamamen ortadan kaldırmak için, özellikle bakır içerikli spiral uygulaması. Uygulama sonrası gebelik riski ortadan kalktıktan sonra ria doktorunuz tarafından çıkarılabilir veya isteğinize bağlı olarak, gebelikten korunmak için ria (Rahim İçi Araç ) kullanımınıza devam edebilirsiniz.

■ İlaç Uygulamaları:
Doktorunuzun önereceği belirli ilaçlar ile özellikle, cinsel ilişkiden 1-2 hafta sonrasında bile gebelik oluşumu önlenebilir.

Korunmasız İlişki Sonrası Ne YapılmalıKadın Sağlığı Sayfasına DönAna Sayfaya Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect