Jinekolojik Muayene

Şişlimed Telefon İletişim

Şişli Med Jinekolojik Muayene


Hayatında ilk defa jinekolojik (kadın hastalıkları) muayenesi olacak kadınların, neler ile karşılaşacakları ve nasıl bir muayene olacağını bilmedikleri için, daha fazla heyecan ve korku hissine kapılabilirler. Bu genellikle stres yaratır, korkma ve heyecanlanma nedeniyle bir gece öncesi, uyuyamayan veya muayene randevusunu sürekli değiştiren çok fazla kadın vardır.

Jinekolojik muayene gerekliliği, yani kadın hastalıkları ve doğum muayenesi (jinekolojik muayene) her kadının hayatı boyunca, rutin olması gerekli olan bir muayenedir. Her kadının en az birkaç defa, zorunluluk nedeni ile jinekoloğa gider veya gidecektir. Madem bu bir zorunluluk ve bir sağlık ihtiyacı, daha kolay ve stressiz geçmesi için psikolojik açıdan ve bedenen hazırlanın.

Jinekolojik Muayene Odası

Kadın hastalıkları ve doğum doktoru muayenesinde (jinekolojik muayenede) can yakıcı bir durum yoktur. Muayene sırasında sizi rahatsız eden veya korkmanıza neden olan bir durum olursa, bunu doktorunuza söyleyebilirsiniz, mutlaka bu durumu sizin için daha konforlu bir şekilde devam edecektir.

Halk arasında jinekolojik muayene ile ilgili yanlış bilinenlerden biri de bakire kızların, muayene olamayacağıdır. Bakireler de jinekolojik muayene olabilir. Tabiki durumlarını önceden doktorlarına anlatırlar ve doktor kızlık zarına zarar vermeden, hastanın şikayeti ile ilgili muayenesini yapabilir.

Jinekolojik muayene Nasıl Olur :

Jinekolojik Muayeneye Hazırlanma :

Öncelikle ilk jinekolojik muayeneniz olacaksa, konforlu bir yer seçmeniz gerekmektedir. Doktor ile istediğiniz diyaloğu kurabileceğiniz, ve rahatsız olmayacağınız bir sağlık kurumu olmalıdır.

Randevunuzu aldınız, şimdi neler yapmanız gerekli ;

Öncelikle, doktorunuza sormak istediğiniz sorularınız varsa bunları randevu zamanınıza kadar not edin.

Daha önce geçirdiğiniz hastalıklar ve son 1-2 sene içerisinde uygulanan testleriniz varsa, mutlaka yanınızda getirmek için hazırlayın.

Son adet tarihinizi ve önceki adet tarihlerinizi hatırlıyorsanız mutlaka not ediniz.

Rahatsızlık yaratan bir sorununuz var ise, adetliyken de muayene olabilirsiniz. Unutmayın doktorunuz bu durumlara alışkındır ve çekinmenize hiç gerek yoktur.

Koku akıntı veya benzer bir şikayetiniz olabilir, bu durumda muayene öncesi kesinlikle kendi kararınız ile ilaç kullanmayın ve vajina haznesini yıkamayın.

Jinekolojik muayene içerisinde ultrason muayenesi de yapılabilir. Bu nedenle muayene randevunuza 1 saat kala tuvaleti kullanmayın.

Randevu saatiniz geldi, şimdi ne olacak.



Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır :

Jinekolojik muayene nasıl yapılır konusu ile ilgili anlattıklarımız, Şişli Med kadın sağlığı için geçerlidir. Farklı kurumların farklı prosedürleri olabilir.

Öncelikle hemşireniz sizi karşılar, tüm muayene aşamalarında ve klinikte geçirdiğiniz zaman içerisinde tamamen sizinle ilgilenecektir.

Hemşireniz ilk olarak doktorunuz ile görüşmeniz için sizi doktorunuzun odasına alacaktır. Bu aşamada doktorunuz ile sadece konuşacaksınız ve şikayetlerinizi anlatacaksınız sonrasında doktorunuz size bazı sorular soracaktır. Doktorunuz ile yalnız ve özel olarak görüşme fırsatınız olacaktır.

Doktorunuz ile görüşme sırasında, çekinmeden tüm sorunlarınızı ve merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Muayene aşaması için doktorunuz hemşirenizi çağırır ve hazırlanma aşaması başlar.

Muayene için kliniğimizde hijyene ve sterilliğe verdiğimiz önemden dolayı, size özel tek kullanımlık bir muayene önlüğü verilecektir .

Jinekolog Muayene

Muayene önlüğünüzü giydikten sonra, jinekolojik muayene masasına geçmenize yine hemşireniz yardımcı olacaktır.

Jinekolojik muayene önlüğünüz haricinde ek olarak bacaklarınızı örtecek bir örtü daha kullanılır. Siz muayene masasına geçtikten sonra, hemşireniz bu örtüyü bacaklarınızın üstüne, belinize kadar örtecektir.

Birçok hastamız jinekolojik muayene masasından hoşlanmaz. Bunu bildiğimiz için hastalarımızı çok uzun süreler muayene masasında bekletmek istemeyiz.

Hemşireniz doktorunuzu çağırır ve doktorunuz muayene aşamasına başlar.

Jinekolog Muayene Nasıl

Jinekolojik muayene doktorunuzun dış genital alanı kontrolü ile başlar .

Sonrasında vaginal tuşe ile organların pozisyonlarını ve bir anormallik (anomali) olup olmadığını kontrol eder.

Vajinal tuşe ağrı vermez ama hastaların rahatsız hissetmemeleri için doktorunuz çok hassas ve nazik uygulama yapmalıdır.

Jinekolojik Muayene

Doktorunuz vajinal tuşe kontrolünden sonra speculum denen vajinayı aralayarak, serviksi ( rahim ağzı ) görmeyi ve vajinal hazneyi görmeyi sağlayacak bir araç ile vajinaya yerleştirir.

Spekulum ile Muayene

Merkezimizde genellikle cerrahi işlemlerde kullanılan standart Spekulumlar yerine, tek kullanımlık ve steril olarak paketlenmiş özel spekulumlar kullanmaktayız.

Metal spekulumın hastaya verdiği soğuk hissi tamamen ortadan kaldırarak hastalar için daha konforlu bir muayene süreci sağlamaktadır. Tabiki steril olması, doktorunuz için de sizin içinde güven vericidir.

Spekulum muayenesi sırasında doktorunuz, gerekli gördüğü durumlarda "vajinal kültür" ve "Pap Smear" testleriniz için sürüntü örneği alabilir .

Sürüntü örneği alınması asla ağrı ve acı vermez .

Muayene bulguları veya şikayetleriniz doğrultusunda, jinekoloğunuz vajinal ultrason ( transvaginal usg ) ile görüntüleme isteyebilir.

Bu durumd, kadınların genellikle alttan ultrason muayenesi olarak bildikleri, vajinal ultrason muayenesi ile uterus (rahim) ve çevresi incelenecektir.

Vajinal ultrason için ultrasonografi cihazının vaginal probu bulunmaktadır. Bu prob vajina haznesine yerleştirilerek görüntüleme sağlanır.

Vajinal ultrason ile ilgili detaylı bilgilere ilgili sayfasından ulaşabilirsiniz.

Rutin jinekolojik muayene anlattığımız aşamalar ile gerçekleşir.

Detaylı ve farklı muayene çeşitlerini ilgili sayfalarda bulabilirsiniz.

Merkezimizde Jinekolojik Muayene Fiyatını Öğrenmek için "[email protected]" mail adresine, boş bir mail göndererek, anında cevap alabilirsiniz.



Kadın Sağlığı Sayfasına Dön



Ana Sayfaya Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect