HPV Testi (HPV DNA PCR)

HPV Testi HPV DNA PCR


HPV DNA PCR (Polymerase Chain Rection) Testi Nasıl Yapılır ?

Genital siğil oluşumlarında kesin teşhis konamadığı durumlarda ve rahim ağzı yani serviks den alınan pap smear testi sonucu şüpheli bulunduğunda yapılmalıdır.

Rahim ağzı yani serviks de, HPV DNA PCR testi yapılacaksa, aynı pap smear gibi sürüntü örneği alınır, pap smear testinden hiçbir farkı yoktur. Sadece, alındıktan sonra özel bir solüsyon bulunan saklama kabı ile genetik araştırma birimine gönderilir.

Bir siğil oluşumundan örnek alınacaksa, çok küçük, milimetrik bir parça yeterli olacaktır.

Avrupa ve Türkiye'de, teknolojik açıdan üstün merkezde kullanılan, bu gelişmiş teşhis yöntemi, merkezimizde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Test sonucu pozitif olduğu durumda, risk değerlendirmesi ve tedavi planı için, hpv genotipleme olarak adlandırılan, hpv virüsünün tipini öğrenmek gereklidir.

HPV Genotiplemesi için ikinci kez hastadan örnek ALINMAZ. HPV PCR için alınan örnek üzerinde çalışma yapılarak, virüsün tipi anlaşılır.

PCR (Polymerase Chain Rection) Nedir ?

İnsanlarda ve tüm canlılarda bulunan eşsiz genetik parçacıkların (DNA veya RNA) enzimatik olarak üretilmesidir.

Kullanılan enzim “polimeraz” enzimidir. Gerçekte PCR işlemi DNA polimerizasyonu-DNA’nın kopyalanarak çoğaltılması, yani canlı hücrelerde devamlı olmaktadır.

PCR DNA polimerizasyon işleminin belli özel amaçlar için minik PCR tüplerinde veya cam borucuklarda yapılan bir kopyasıdır.

Yaşayan hücreler içindeki polimerizasyon işlemi, PCR tüpleri içinde, gerekli tüm kimyasal maddeler konularak ve sıcaklık parametreleri uygulanarak taklit edilmektedir.

HpV DNA PCR testi, smear veya siğil örneğine bakılarak, hpv pozitif (+) veya hpv negatif (-) sonuç verir.

Genital Siğil Tedavisi Sayfasına DönKadın Sağlığı Sayfasına DönAna Sayfaya Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect