Genital Siğil Teşhisi

Genital Siğil Resimleri


Hpv viral enfeksiyonu, 1 ila 3 aylık bir inkübasyon (kuluçka dönemi) periyodundan sonra, kondilom olarak adlandırılan, tipik ekzofitik (dışa doğru büyüyen), papiller çıkıntılarla ortaya çıkar.

Genital kondilom yada genital siğiller, % 99.9 oranında, seksüel yolla bulaştığı için, üretrada (idrar çıkış yeri), vulvada (dış genital alan), perinede (vaginal giriş ile anüs arasındaki doku),vajinada, anüste ve rektumda bulunur.

İlerlemiş olgularda, daha küçük lezyonlar birleşip,sıklıkla ikincil enfeksiyona uğrayan, geniş tabanlı, karnıbahar benzeri kitleler oluştururlar. Bu kitleler doğumda sorun yaratabilecek kadar büyük boyutlara dahi ulaşabilirler.

Asemptomatik servikal lezyonlar, pap smear testinde, tipik "halo nükleer" sitolojik değişikliklerin (koilositler) göstermesi ile ortaya konur. Bu tür atipik hücrelerin, döküldüğü lezyonlar genellikle düz kondilomlar olup, çıplak gözle görünmezler.

Ancak % 3 ila % 5 lik asetik asitle boyandıklarında ve kolposkopik olarak incelendiklerinde, opak hale gelirler. Kolposkopik olarak büyütülerek izlenen lezyonlar, sıklıkla tipik (asetik asitle beyaza boyanmış) papiller özellikler gösterirler.

Tanı ya tipik akzofitik lezyonların doğrudan gözlemlenmesi ile yada, asetik asitle boyandıktan sonra, boyutlarına göre gerekirse kolposkopi ile büyütülerek, düz lezyonların görülmesi ile sonuçlanır.

Bütün servikal lezyonlardan ve bunun dışında,tedaviye direnç göstermiş olan, diğer lezyonlardan neoplazi ve sifiliz kondiloma latasını bertaraf etmek amacıyla, biopsi alınmalıdır.

Genital siğil ile ilgili en ufak bir şüpheniz varsa, mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Genital siğil ( kondilom ) olup olmadığına, doğru teşhis koyabilecek olan doktorunuzdur. Kendi kendinize yapacağınız denemeler, siğillerin daha agresif şekilde dağılmasına neden olabilir. Genital siğil tedavilerinde antibiyotik ve kortizon içerikli, kremler kullanılmaz.Genital Siğil Tedavisi Sayfasına DönKadın Sağlığı Sayfasına DönAna Sayfaya Dön

Copyright © 2015 Şişli Med. All rights reserved | Tüm Hakları Saklıdır | Design Seo Codification: Oragne Effect